Jeśli zalety produktu są dla Ciebie ważne, najlepszym wyborem jest mąka pełnoziarnista. Mąka pełnoziarnista nie może pochwalić się wysokimi właściwościami piekarniczymi, ale ma właściwości lecznicze. Nie jest trudno kupić tę mąkę, a cena jest całkiem rozsądna. Do pieczenia w piekarniach grubo zmieloną mąkę pełnoziarnistą miesza się z pierwszym gatunkiem, a następnie wypiek z niej staje się bardziej maślany (zwiększa się również zawartość kalorii), zachowując przy tym jej zalety. Możesz też kupić mąkę samorosnącą, która zawiera proszek do pieczenia i sól. Ale nie jest używane do pieczenia drożdży.

Mąkę pełnoziarnistą należy przechowywać wyłącznie w lodówce. Zawarte w niej naturalne oleje szybko zjełczają w temperaturze pokojowej, więc taką mąkę można przechowywać nie dłużej niż 5-6 miesięcy nawet w zamrażarce.

O korzystnych właściwościach mąki pełnoziarnistej decyduje metoda mielenia pszenicy, która zachowuje cały kompleks substancji biologicznie czynnych. Dlatego regularne spożywanie produktów z pełnego ziarna całkowicie uzupełnia zaopatrzenie organizmu w minerały i witaminy, a także łagodzi wiele chorób.

Jakie są korzyści z mąki pełnoziarnistej dla zdrowia człowieka: błonnik pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie, substancje trujące i związki radioaktywne, poprawia motorykę jelit; obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu produkt jest uważany za przydatny dla osób cierpiących na cukrzycę; właściwości mikroelementów zawartych w łupinie i kiełku pszenicy mają pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego; poprawia pamięć i wzrok, korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego; jest zapobieganie występowaniu chorób onkologicznych. Naukowcy odkryli, że właściwości tej mąki wpływają pozytywnie na produkcję endorfin (hormonów szczęścia), dlatego produkt przyda się osobom z różnymi zaburzeniami nerwowymi.

Korzyści płynące z pełnoziarnistej mąki są nieocenione dla osób z nadwagą ze względu na wysoką zawartość błonnika. Produkt posiada niski indeks glikemiczny, a właściwości błonnika spowalniają wchłanianie glukozy i normalizują poziom cukru we krwi. Ponadto błonnik dobrze się nasyca, na długo daje uczucie sytości i praktycznie nie jest wchłaniany przez organizm. Wpływa to korzystnie na pracę jelit, normalizuje stolec, co ma znaczenie dla osób na diecie. Ci, którzy chudną, skorzystają również z wysokiego stężenia niezbędnych witamin i minerałów obecnych w pieczywie pełnoziarnistym. Aby dieta nie była szkodliwa dla zdrowie, taki produkt powinien znajdować się w diecie każdego dnia.

Są wspaniałe przepisy na pachnący i zdrowy chleb i nie tylko chleb... Nawet dzieciom spodobają się słodkie wypieki z mąki pełnoziarnistej. Ciasteczka z tej mąki z kawałkami czekolady i owocami będą smakowały zarówno dorosłym, jak i dzieciom.