Kupując mąkę w sklepie zwracaj uwagę na integralność opakowania – to bardzo ważne. Nawet niewielkie uszkodzenie szczelnego opakowania prowadzi do interakcji produktu z powietrzem i zwiększa ryzyko, że w mące pojawią się insekty. Zakupiona mąka powinna być odpowiednio przechowywana, a jej trwałość na powietrzu jest ograniczona do maksymalnie 6 miesięcy, ponieważ utlenianie olejów w produkcie powoduje zjełczenie mąki. Jeśli na dworze jest gorąco, lepiej przenieść mąkę na dolną półkę w lodówce. Wiedza o tym, jak prawidłowo przechowywać mąkę, pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze i uchroni Cię przed frustracją w procesie pieczenia.

Mąka boi się wilgoci, ciepło też jej szkodzi, dlatego należy ją przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. To dobrze znany fakt, podobnie jak zalecenie szczelnego (hermetycznego) zamykania słoików lub pojemników, do których wsypywałeś mąkę z opakowania.

Przed włożeniem mąki na półkę do szafki trzymaj ją w zamrażarce przez dwa dni. Gwarantuje to, że jajka owadów, jeśli były już w mące, na pewno umrą. Zwykły liść laurowy pomoże odstraszyć owady - wystarczy położyć go na wierzchu mąki. Ale jeśli już zauważyłeś owady w paczce, wyrzuć całą paczkę bez żalu, bez względu na cenę, nie powinieneś już polegać na przesiewaniu. Mąka, która zmieniła kolor i ma nieprzyjemny zapach jest również bezużyteczna.

Nigdy nie przechowuj mąki w pobliżu silnie pachnących potraw, takich jak cebula, ponieważ wchłonie ona obce aromaty. Jeszcze większym błędem byłoby umieszczenie mąki obok paczki z proszkiem do prania.

W jakim pojemniku lepiej przechowywać mąkę?! Najczęściej ten produkt można kupić w zamkniętych papierowych torebkach.

Zakupiona niedawno mąka nie może być przechowywana obok produktów sypkich, jeśli były przechowywane przez długi czas. Robaki i mole ze zbóż można łatwo przenieść do nowego opakowania.

Do przechowywania najlepiej nadają się torby bawełniane lub papierowe. Odpowiednie są również pojemniki szklane i plastikowe.

Jeśli opakowanie nie zostało jeszcze otwarte, możesz postawić je na półce lodówki. Gwarantuje to ochronę zawartości przed atakami owadów. Po otwarciu opakowania pozostałości wlewa się do szklanego słoika i hermetycznie zamyka.

Większe ilości są przechowywane w workach płóciennych, szklanych lub metalowych. Pojemniki powinny być przeznaczone do produktów sypkich i szczelnie zamknięte. Lepiej jest przechowywać duże zapasy w przestronnych plastikowych pojemnikach z pokrywkami. Takie pojemniki są sprzedawane w szerokiej gamie w każdym sklepie ze sprzętem.

Niewielka ilość mąki jest przechowywana w plastikowych pojemnikach, dzięki czemu można ją wykorzystać w krótkim czasie. Materiał ten dobrze wchłania zapachy z otoczenia i przenosi je na zawartość.

Aby podczas przechowywania pojemnik i zawartość nie nagrzewały się od gorącego powietrza, trzymane są na najniższej półce szafki.

Mąka pszenna, pełnoziarnista, łuskana, żytnia, sojowa czy kukurydziana nie jest dziś uważana za towar deficytowy, można ją kupić w każdym dużym supermarkecie. Cena produktu jest również stabilna, więc nie ma potrzeby kupowania dużej ilości mąki i martwienia się o to, jak ją przechowywać. Weź tyle mąki, ile zużyjesz w ciągu 1-2 miesięcy i staraj się nie mieszać świeżej mąki ze starą.