Jak wybrać dobrą mąkę do pieczenia chleba? Skuteczność wypieku, jego smak, a nawet wygląd zależy od jakości i gatunku bazy mącznej. Do wyboru tak ważnego strategicznie produktu należy podejść jak najbardziej odpowiedzialnie, ponieważ ryzyko popełnienia błędu z całą partią będzie zbyt drogie przy zakupie hurtowym. Mąkę można wykorzystać do różnych celów - do robienia naleśników, placków, pierogów, słodkich/niesłodkich wypieków i oczywiście głównego dania na naszym stole - chleba. Najczęściej do gotowania w przepisie używa się wysokiej jakości mąki pszennej. Ale istnieją opcje z innymi rodzajami i odmianami, więc przed zakupem tak ważnego składnika musisz zrozumieć, który rodzaj lub odmiana lepiej nadaje się do pieczenia chleba i jak go prawidłowo wybrać. Jakie są rodzaje mąki?

Baza mąki może się różnić w zależności od surowców użytych do jej produkcji: pszenica, żyto, owies, gryka, kukurydza.

Najpopularniejsza na Ukrainie jest mąka pszenna. Ze względu na wysoką zawartość glutenu produkt ten doskonale nadaje się do wypieku różnorodnych wypieków, w tym wielu rodzajów pieczywa. Produkty mączne wyróżniają się rodzajem surowców użytych do ich produkcji.

• Mąka najwyższej gatunku.

Do produkcji wykorzystuje się miękkie odmiany pszenicy. Mąka najwyższej jakości wyróżnia się białym kolorem, miękkością, kruchością i blaskiem. Taki produkt może być używany do przygotowania szerokiej gamy potraw, sosów, jako baza do słodkich wypieków, biszkoptów, bułek maślanych, świątecznych pączków, zavyvantsiw, chleba wielkanocnego, bochenków i wielu rodzajów pieczywa.

Mąka pierwszego gatunku

Wyróżnia się grubszym zmieleniem, produkt jest mniej delikatny i puszysty. Kolor nie jest tak biały, częściej ma żółtawy lub szary odcień. Mąka pszenna pierwszego gatunku służy również do przyrządzania różnych potraw, wypieku chleba, bułek, placków, naleśników i innych wyrobów mącznych.

Mąka drugiego gatunku.

Do produkcji bazy mącznej drugiego gatunku pobiera się pszenicę twardych gatunków. Produkt końcowy ma grubsze zmielenie, kolor jest znacznie ciemniejszy niż w przypadku podobnej wyższej klasy. Mąka drugiego gatunku zawiera więcej witamin i minerałów, ale nie zaleca się jej używania w czystej postaci do wypieku chleba. Najczęściej miesza się go z pierwszym gatunkiem lub żytem do przygotowania potraw, co jest szczególnie istotne w produkcji chleba i ciastek.

• Grubo zmielona mąka pełnoziarnista.

Pod względem zawartości użytecznych substancji ta odmiana znacznie przewyższa poprzednie. Jednak ze względu na grube mielenie i niską zawartość glutenu, samodzielne stosowanie mąki pełnoziarnistej jest prawie niemożliwe. Chleb z tej odmiany wypiekany jest również z dodatkiem mąki innych odmian. Każda z wymienionych odmian zawiera mniej lub więcej witamin, pierwiastków śladowych, minerałów, aminokwasów. Mąka pszenna jest bogata w witaminy z grupy B, E, PP, potas, wapń, mangan, żelazo, fosfor, magnez, miedź i cynk. Należy pamiętać, że ten produkt zawiera gluten.

Większość rodzajów chleba i wyrobów piekarniczych na Ukrainie wytwarzana jest z odmiany pszenicy. Ale to nie jedyna baza mączna, która jest aktywnie wykorzystywana do pieczenia aromatycznych i pożywnych produktów chlebowych. Kolejnym produktem często wykorzystywanym do produkcji pieczywa jest mąka żytnia.

Oprócz popularnych mąk pszennych i żytnich na Ukrainie istnieje wiele innych rodzajów mąki: gryczana, kukurydziana, owsiana, ryżowa, lniana i inne. Wszystkie służą do wypieku chleba, który wyróżnia się nie tylko bardzo ciekawymi walorami smakowymi, ale również wysoką wartością odżywczą.