Suszenie prasowo-próżniowe zyskuje na popularności w branży w szybkim tempie. W porównaniu z innymi jest to technologia opracowana prawie pół wieku temu w Europie. Ale w krajach postsowieckich rozprzestrzenił się nieco później. Nasza firma jako jedna z pierwszych zaczęła zajmować się technologiami suszenia próżniowego w prasach i może już dzielić się doświadczeniem w tej dziedzinie.

 Zacznijmy od najważniejszej rzeczy. Jak to działa?

Rozważmy kilka aspektów samej techniki. Warto zauważyć, że suszarnie do drewna są dość proste same w sobie, a co za tym idzie w użytkowaniu.

 Sama instalacja jest zasadniczo hermetycznym pudełkiem. Wewnątrz znajdują się deski, tworzące warstwy. Każda taka warstwa drewna jest tłumaczona specjalnymi płytami grzewczymi z aluminium. Te poprzeczki są potrzebne, aby móc wystarczająco ogrzać całe drewno wypełniające komorę. Proces ogrzewania odbywa się za pomocą kotła i pompy wodnej. Kocioł podgrzewa wodę do wymaganej temperatury, a pompa dostarcza wodę do płyt aluminiowych i zapewnia w nich cyrkulację. Od góry taka konstrukcja zamykana jest specjalną membraną (wykonaną z gumy), która zapewnia szczelność i tworzy próżnię. W dalszym procesie stosuje się ciśnienie atmosferyczne. W ten sposób złożone deski dociskane są do spodu instalacji pod naciskiem ok. 10000 kg/m2.

W przypadku demontażu części i skomplikowanych technologicznie procesów okazuje się, że komory praso-próżniowe realizują trzy główne etapy suszenia:

1. Podwyższenie temperatury złożonego drewna (wygrzewanie);

2. Podłączenie procesu próżniowego. Proces ogrzewania nie zatrzymuje się;

3. Zaprzestanie wysokiej temperatury i proces odwrotny: drewno jest schładzane i kondycjonowane.

Okazuje się więc, że ta technologia to ulepszone suszenie próżniowe, które nadaje materiałowi dodatkowe właściwości i zużywa mniej zasobów.

 Jak wygodna i atrakcyjna jest ta technologia?

Po pierwsze, sam proces jest o kilka kroków wyższy - ciepło wydzielane przez płyty jest wzmacniane przez wysokie ciśnienie.

Po drugie, połączenie ogrzewania i docisku pozwala na obniżenie temperatury, dzięki czemu drewno nie zmienia niektórych ważnych właściwości (np. wytrzymałości, która jest bardzo ważna, koloru).

Po trzecie, ta technika przyspiesza czas suszenia (ze względu na ciśnienie, które zwiększa szybkość wymiany ciepła, co z kolei przyczynia się do większego odparowywania wody).

Po czwarte, dzięki przyspieszeniu procesu suszenia zmniejsza się zużycie wymaganej energii.

A to nawet nie wszystkie korzyści, jakie otrzymują posiadacze takiego sprzętu.

 Nasza firma produkuje kamery o różnych pojemnościach i konfiguracjach. Dlatego kupić u nas komory pras próżniowych do suszenia drewna w formie, która Ci odpowiada. Ponadto nawiązujemy z klientami korzystne dla obu stron partnerstwa i dlatego służymy naszą pomocą – doradzimy we wszystkich niezbędnych kwestiach.