Stare tradycje w nowy sposób: sztukateria gipsowa we wnętrzu

Sztukateria gipsowa – dotrwała do współczesnych czasów starożytna tradycja architektoniczna dekoracji wnętrz i fasad. Znana ludziom od kilku tysięcy lat, nie traci na swojej aktualności i w naszych czasach. Tak samo, jak w epoce klasycyzmu, empiru, rokoko i baroku, wytworne stiukowe wzory dzisiaj nikogo nie pozostawiają obojętnym. Dlatego ten tradycyjny sposób dekoracji wnętrz wielu wybiera i dziś.

Różnorodność sztukaterii

Współcześni producenci oferują szeroki wybór elementów stiukowych: gipsowe kolumny i pilastry, rozety sufitowe, krawężniki, gipsowe gzymsy, wnęki, portale kominkowe z gipsu, a także elementy dekoracji otworów drzwiowych. Wszystkie te trójwymiarowe elementy wnętrza wyglądają bardzo imponująco.

Różnorodność form i wzorów gipsowej sztukaterii daje projektantom i architektom szerokie możliwości dla kreatywności i pozwala projektować wnętrza, nie tylko w stylu klasycznym, ale i w nowoczesnym stylu high-tech. Sztukateria z gipsu wnosi harmonię do przestrzeni wnętrza. Za pomocą asymetrycznie ułożonych elementów stiukowych można upiększyć nieregularny kształt pomieszczenia. Listwy z gipsu pomogą podzielić powierzchnię ściany na poszczególne odcinki, poprawiając w ten sposób proporcje wnętrza.

Estetyka sztukaterii we wnętrzu

Dziś, jak wiele wieków temu, sztukateria z gipsu jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia oryginalnych wnętrz, choć przy jej produkcji stosowane są nowoczesne technologie. Ona już nie kojarzy się wyłącznie z luksusem minionych wieków, a jest doskonałym elementem przestrzeni.

 

Sztukateria gopsowa - nie tylko oddzielnie istniejący element dekoracyjny, a ciąg dalszy architektury domu. Ona jest w stanie całkowicie zmienić pokój, ale najważniejsze, że we wszystkich tych elementach ozdobnych, pilastrach, ścianach i półkolumnach z gipsu – to estetyczny wpływ na tych, którzy znajdują się we wnętrzu. Słuszne będzie stwierdzenie, że jest to element wychowania dobrego smaku – zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Przykłady użycia gipsowej sztukaterii we wnętrzu

Sztukaterie często maskują rury i piony, a także kominy. Sztukateria z gipsu, której linie powtarzają się na ścianach, suficie i otworach drzwiowych, tworzy poczucie jedności stylu wnętrza, nadaje mu solidny wygląd, tworzy atmosferę arystokratyczności, i w tym samym czasie - przytulności.

Gipsowe gzymsy pomogą nie tylko ozdobić sufit, ale i ukryć nierówności na styku sufitu i ściany. Sufitowe rozety, żyrandole, mogą mieć różnorodne kształty i rozmiary, i zazwyczaj stanowią główną część utworu sufitu. W harmonijnym połączeniu z formowanymi gzymsami i listwami, nadają sufitu ostateczny wygląd.

Poczucie powagi pomieszczenia i iluzję nieskończoności sufitu mogą stworzyć stiukowe kopuły. Jeszcze jeden element dekoru stiukowego, lubiany przez dekoratorów – gipsowe nisze w ścianach. Przestrzeń wewnątrz nich można efektywnie urządzić za pomocą regału lub baru, a także ustawić tam różne przedmioty dekoracyjne. Ozdobione malowniczym podświetleniem, gipsowe nisze będą wspaniałą oprawą dla gipsowej rzeźby, wazonu czy świecznika.

Dekor stiukowy przechowuje w sobie elegancję dawnych tradycji i urok nowoczesności. Gips ma wiele zalet w stosunku do innych materiałów. Sztukateria gipsowa jest mocna, wytrzymała i wygląda niesamowicie elegancko.

Tym nie mniej, sztukateria z gipsu wygląda świetnie tylko w przypadku, jeśli jest wykonana przez profesjonalistów z wysokiej jakości gipsu. W przeciwnym razie będzie to tylko nieudane naśladowanie luksusu, wyglądające tanio i bez smaku.

Stiukowe dekoracyjne elementy oferuje ukraińska artystyczna architektoniczna pracownia Florencja. Do produkcji gipsowej dekoracji wykorzystuje się tylko naturalne surowce, dość powszechne w przyrodzie i praktycznie jubilerska praca mistrzów, którzy produkują niesamowite dekoracje, które będą ozdobą każdego domu. Gips o wysokiej wytrzymałości, nie pęka i nie odkształca się z czasem, nie tworzy kurzu. Różnorodność proponowanych kolekcji pozwala zaprojektować wnętrze w każdym stylu. Ważne jest tylko, aby połączyć smak i kreatywność, wyobraźnię!