Prawdziwi miłośnicy piękna wybierają sztukaterię gipsową. A Ty?

Za drogie przyjemności płacą, a za tanie - spłacają

Jefim Szpigel

Wielu ludzi dziś chce udekorować elewację lub wnętrze wyrafinowaną sztukaterią. Ale technologia budowy nie stoji w miejscu i stale jest udoskonalana. Na zmianę tradycyjnego gipsu przychodzą różnego rodzaju namiastki - styropian, poliuretan itp. Dzięki swej taniości, wystrój z nowych materiałów jest na tyle popularny, ale przecież nic nie może być gorsze niż próba dać tanią podróbkę za oryginał.

Ekologiczność gipsu

Gips – "żywy", przyjazny dla środowiska, w pełni bezpieczny materiał, nie wydzielający żadnych środków chemicznych, co pozwala na montaż gipsowej sztukaterii nawet w pokojach z małymi dziećmi.

Ponadto, plastikowy wystrój jest w stanie bardzo elektryzować się, przyciągając do siebie kurz. On może stać się prawdziwym zbiornikiem dla kurzu, przyczyniając się do rozwoju alergii i astmy. Nie da się nie zauważyć i szkodliwe substancje lotne, które wydzielają listwy z polistyrenu, podczas gdy gips jest całkowicie ekologicznym, naturalnym materiałem.

Wyłączność sztukaterii gipsowej

Sztukateria z gipsu zawsze była najlepszą metodą dekoracji elewacji lub wnętrza. Nie na próżno przecież płaskorzeźby zdobiły kościoły, pałace i zamki, rezydencje i luksusowe posiadłości. Gipsowa sztukateria nadaje do budowy bogactwo, podkreśla smak jego właściciela, kryje w sobie piękno i elegancję, wyrafinowanie i urok minionych lat.

Warto zauważyć, że gipsowy dekor - to wyjątkowa praca projektantów, a nie masowe fabryczne produkty. Zatrzymać swój wybór na dekoracji z gipsu,której nie zobaczysz u swoich znajomych, nawet jeśli że do niedawna uważałeś ją za nabytek wyłączny. Gipsowa sztukateria pozwala naprawdę zindywidualizować wnętrze, w zależności od gustu jego właściciela.

Przy całym swym podobieństwie polistyrenu i poliuretanu z gipsem – ostatni wygląda bogatszy, lżejszy, bardziej luksusowy. Ponadto, sztukateria z gipsu może być malowana różnymi barwnikami, w tym rozpuszczalne w wodzie, co zachowuje jej ekologiczne jakości.

Niezawodność i jakość sprawdzone przez wieki

Jak mówią Anglicy: "my nie jesteśmy tak bogaci, aby kupować tanie rzeczy". Wytrzymałość poliuretanu lub styropianu jest nieporównywalna z wytrzymałością gipsu - nie można ich użyć do wykończenia dolnej części ściany ze względu na niezwykłą kruchość. Wystrój easy sztucznych materiałów może wytrzymać nie więcej niż 25 lat, a sztukateria gipsowa nie traci swego wyglądu wiekami, nie jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe lub nawet czas.

Dowodem tego jest fakt, że elementy gipsowe zabytkowych budynków, starożytne posągi - cudownie zachowane, mimo, że leżały w ziemi kilka wieków.

Ogniotrwałość sztukaterii gipsowej

Gips - materiał ogniotrwały. Wyroby z poliuretanu i polistyrenu, w przypadku narażenia na nich ognia, łatwopalne, a przy tym wydzielają do atmosfery trujące substancje. A przecież to właśnie one, a nie płomienie, stanowią główne zagrożenie dla życia i zdrowia. Sztukateria z gipsu się nie pali i, odpowiednio, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Higroskopijność sztukaterii gipsowej

Gips jest naturalną klimatyzacją: przy dużej wilgotności on wchłania nadmiar wilgoci, a w suche dni - oddaje ją. W ten sposób chroni przed gorącym i nadmiernym zawilgoceniem. To niesamowite właściwości gipsu pozwoliły mu stać się głównym materiałem wykończeniowym cesarskich pałaców i królewskiej komnaty.

Sztukateria ze styropianu lub poliuretanu – imitacja gipsu, tani substytut, nieporównywalny z oryginałem. Dlatego dla tych, którzy nie gonią za krótkoterminowym zyskiem, wybór jest oczywisty.

Jeśli chcesz stworzyć naprawdę niepowtarzalny wystrój wnętrza, oby jego eksploatacja nie powodowała uszczerbku na zdrowiu, zapraszamy do skorzystania z usług architektonicznej artystycznej pracowni Florencja. Specjaliści z firmy wyprodukują sztukaterię, gipsowe kolumny i gzymsy, kominki z gipsu, a także inne elementy dekoracyjne. Ceny warsztatu będą dostępne dla każdej kategorii klientów, którzy zdecydowali się przekształcić swój dom lub mieszkanie w prawdziwe dzieło sztuki!