Sufitowe ogrzewanie IR - to typ grzejników, w którym do wytwarzania ciepła są stosowane zasady promieniowania podczerwonego. Ten system ogrzewania jest odpowiedni zarówno dla podstawowego źródła ciepła i dla pomocniczego.

Zasady działania ogrzewania metodą IR

Sufitowe ogrzewanie podczerwone generuje ciepło w następujący sposób:

- nagrzewa materiał roboczy do temperatury niezbędnej dla promieniowania cieplnego o określonej długości fali;

 - dystrybucja przez grzejnik ciepła do ścian, podłogi i wszystkich obiektów w pomieszczeniu;

- ogrzewane obiekty wydzielają ciepło do powietrza, co pozwala równomiernie rozprowadzić temperaturę w całym pomieszczeniu.

Ważne jest, aby pamiętać, że promienniki podczerwieni emitują ciepło podobno do promieniowania słonecznego. Promieniowanie cieplne nie może być absorbowane przez powietrze, więc nie są tworzone ciepłe warstwy powietrza, które płyną do sufitu.

Dlatego metody promieniowania podczerwonego mogą być skutecznie wykorzystywane w miejscach, w których nie jest możliwe, aby uniknąć przepływu dużych ilości powietrza, takich jak tymczasowe magazyny, garaże bez izolacji termicznej ścian i przystanków autobusowych, w których wogule nie ma ścian. Ciepło jest efektywnie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, co prowadzi do oszczędności.

Energia cieplna promienników podczerwieni oddaje się do obiektów stałych. Powietrze jest ogrzewane równomiernie. Temperatura w pobliżu sufitu jest taka sama jak temperatura podłogi, co zmniejsza zużycie energii nawet do siedemdziesięciu procent.

Zalety sufitowego ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie za pomocą promieniowania podczerwonego sufitowego posiada następujące cechy:

- ogrzewanie lokalne poszczególnych obszarów miejsc pracy, a nie na całym terenie w ogóle,

- znaczne oszczędności ciepła w porównaniu do innych urządzeń wytwarzających ciepło, oszczędność do 40%, mimo że cena całego systemu nie jest wysoka,

- oszczędność powierzchni użytkowej, biorąc pod uwagę, że system grzewczy znajduje się na suficie,

- panele grzewcze są ciche i niewidzialne,

- szybkie nagrzewanie i chłodzenie, wysoka wydajność, praktycznie promienniki podczerwieni są najbardziej skutecznym sposobem, aby zaoszczędzić energię.

Urządzenia promieniowania podczerwonego sa bardzo wygodne w użyciu jako zapasowe źródło ogrzewania w pomieszceniach, w których system ogrzewania połączonych jest sporadycznie, ponieważ efekty termiczne są odczuwane bezpośrednio po włączeniu zasilania (i, jako wada, znikaja po wyłączeniu). Po tym można komfortowo poczekać na włączenie podstawowego źródła ciepła.

Zamówić promienniki podczerwieni hurtem online mogą Państwo w sklepie internetowym CZT Group! Znajdziecie tu szeroki wybór grzejników sufitowych od producenta, firmy Bilux, w przystępnych cenach. Prosimy o kontakt!