Nie jest to wielką tajemnicą, że wielu ludzi uwielbiają grzyby. Różnica polega tylko w tym co właśnie lubisz: jeść czy uprawiać, albo zbierać, a nawet niektórzy robią z tego dobry biznes. W wyniku tego pomyślałam o uprawie grzybów w domy. To było by dobrym rozwiązaniem na wszystkie wyżej wymienione problemy. Wybrałam grzyby boczniaki, ponieważ są to smakowite grzyby, bogate w witaminy z grupy B, obniżają cholesterol, wzmacniają odporność i działają przeciwnowotworowo. A oprócz tego hodowla boczniaka jest stosunkowo łatwa, należy tylko dotrzymywać się niektórych przepisów.

To od czego zacząć: grzyby boczniaki hodowla?

Boczniaki można uprawiać na ściętych pniach drzew oraz na balkonie lub tarasie czy nawet w piwnicy, na słomie. Wystarczy tylko odpowiednia temperatura, wilgotność i stężenie dwutlenku węgla. Uprawiając boczniaki na słomie, pierwsze grzybobranie mamy już po 3-5 miesiącach. W przypadku pni drzew musimy odczekać około roku. Dla tego porozmawiamy o uprawie boczniaka na słomie czyli o balotach słomianych zaszczepionych grzybnią.

1 sposób: gotujemy podłoża albo szczepienie grzybnią boczniaka

Zacznijmy od surowca. Słoma do uprawy boczniaków powinna być twarda - naprzykład żytnia, pszenna lub jęczmienia,podejda także łuski gryki oraz słonecznika. Źdźbła muszą być jasne, bez jakichkolwiek przebarwień i śladów pleśni. Słoma przed zaszczepieniem musi być dobrze nawilżona wodą. W celu eliminacji zanieczyszczeń podłoża przez niepożądanych organizmów, a także jego wilgotność, konieczne jest przeprowadzenie obróbki termicznej. W tym celu należy przełożyć zgnieciony podłoża do naczynia i napełnić go wodą do góry. Gotować 1,5-2 godziyn. Odcedzić i schłodzić podłoża do 25-28 °C. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie podmokłe. Ściśnij w dłoni substrat- woda nie powinna przeciekać.

Szczepienie grzybnią boczniaka wykonujemy od początku kwietnia do końca września. Inkubacja grzybni przebiega w ciemności i wysokiej wilgotności, w temperaturze 10-28 ºC. Baloty słomy owijamy folią i regularnie podlewamy. Grzybnia przerasta słomiany balot po upływie 6-8 tygodni. Aby zainicjować pojawianie się kapeluszy (owocników) należy baloty wynieść na światło i obniżyć temperaturę do 10-15 ºC (takie warunki panują na jesieni). Grzyby pojawiają się stopniowo, boczniaki owocują na słomie przez okres 3-5 miesięcy. Grzybnia boczniaka bez problemów zimuje na zewnątrz.

2-gi sposób jest o wiele łatwiejszy: gotowe podłoża do uprawy boczniaków

Grzybnię boczniaka do uprawy w domu w postaci gotowego balota można kupić w większości centrów ogrodniczych lub w sprzedaży internetowej. W sklepie internetowym jest to taniej, a żeby się nie pomylić z producentem, polecamy firmę „Druidzi", zajmującej się produkcją gotowego podłoża do uprawy boczniaków od roku 2006. Przedsiębiorstwo jest wyposażone współczesnym technologicznym sprzętem i ma laboratorium, co pozwala stale czynić kontrolę jakości. Proces produkowania balotów z grzybnią boczniaków kontroluje się na każdym etapie. Właśnie dlatego możecie tu kupić gotowe podłoża do uprawy boczniaków w postaci balotów, który gwarantowanie zabezpieczą was dużym urodzajem!

Ustawiamy gotowy balot w pomieszczeniach zamkniętych (piwnice, garaże, altany itp.) lub na wolnym powietrzu ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Okres inkubacji trwa od 10 do 15 dni. W tym samym czasie jest konieczne, aby utrzymać temperaturę na poziomie 18-22 °C, kilka razy dziennie nalezy pzewietrzać pomieszczenie, zapobiegać penetracji much. Pierwsze 3-4 dni substrat w opakowaniu nagrzewa się. Najważniejsze, aby zapobiec podwyższeniu wewnętrznej temperatury powyżej 30 °C, ponieważ może to prowadzić do zniszczenia grzybni. Zmniejszyć temperaturę możemy za pomocą wentylatora. Jeśli stworzymy optymalne warunki to z jednego balotu możemy uzyskać od 4 do 6 kg grzybów. Takie grzyby można przechowywać bez strat jakościowych w temp. 2-6 stopni C przez tydzień albo je zamrozić.

P.S. Niech kazdy sam sobie zdecyduje, jak lepiej uprawiać boczniaki w domu, ale jedno zdanie jest niezmienne: uprawa tego grzyba nie stworzy żadnych problemów, jeśli zrobisz to z pomocą firmy "Druidzi".

Skontaktujcie się z nami już teraz i otrzymacie:

√ produkty europejskiej jakości w bardzo niskich cenach;
√ konsultacje fachowców;
√ niezawodnego partnera, który zabezpieczy dostawy w odpowiednim czasie i w potrzebnej objętości.

Będziemy mieli zaszczyt współpracować z Państwem!