WITAMINA A - akseroftol, retinol - C20H29OH, alkohol dwuterpenowy, jasnożółta ciecz oleista lub żółte kryształy o temperaturze topnienia 62-64° C, nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w tłuszczach oraz w benzenie, alkoholu, eterze i większości rozpuszczalników organicznych.
Niedobory witaminy A obserwowano i opisywano od najdawniejszych czasów. W krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu obserwowano schorzenia oczu (kurzą ślepotę - złe widzenie o zmierzchu, kseroftalmię - zmiany w rogówce). Leczono je podawaniem tranu, a czasem wątroby z ryb itp. Podczas I wojny światowej zaobserwowano w Danii zwiększoną liczbę przypadków schorzeń oczu, wiązaną przez ówczesnych uczonych z obniżeniem spożycia masła.

Witamina A, rozpuszczalna w tłuszczach została odkryta i rozszyfrowana chemicznie w 1931, a od 1947 witaminę A wytwarza się przemysłowo. Aktywność witaminy A wykazuje szereg związków strukturalnie spokrewnionych. W organizmie zwierzęcym jest to retinol oraz jego pochodne (np. retinal, 3-dehydroretinol). W roślinach i grzybach witamina A występuje tylko jako prowitamina i jej głównym związkiem jest Beta karoten, ponadto występują związki określane jako Karotenoidy. Witamina A zapobiega kurzej ślepocie, osłabieniu wzroku, pomaga w leczeniu wielu chorób oczu, wchodzi bowiem w skład rodopsyny, światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Witamina A zapewnia również prawidłowy wygląd skóry i wpływa na syntezę białek, lipidów i hormonów tarczycy, utrzymuje w zdrowiu błonę śluzową jamy ustnej, nosa, gardła, płuc, przewodu pokarmowego oraz zwiększa oporność na zakażenia.

Witamina A jak już mówiliśmy to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Oprócz tłuszczy jak do prawidłowego wchłonięcia wymaga składników nieorganicznych. Jest w pewnym stopniu magazynowana w organizmie. Rozróżniamy dwie formy : „gotowa" witamina A nazywana inaczej retinolem która występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego i prowitaminy A znana pod nazwą karoten występująca zarówno w pokarmach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Beta-karoten traktowany jest jako bardziej pożądany gdyż jest mniej toksyczny niż „gotowa" witamina A.

Wartość biologiczna beta-karotenu jest określona przede wszystkim przez jego dwóch właściwości: stanowić prekursor witaminy A i działać jako przeciwutleniacz. W ten sposób pod czas częściowego rozkładu w jelicie cienkim, z 1 molekuły beta-karotenu utwarza się dwie molekuły witaminy A. Witamina A odgrywa kluczową rolę w fizjologicznych funkcjach i zachowaniu zdrowia. Kontroluje ona wzrok, wzrost i rozwój organizmu, aktualizacja tkanki nabłonkowej, normalne zachowanie komórek i immunologicznych reakcji.

Beta-karoten - ważny komórkowy metabolit, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich ważnych organów człowieka. Aby uzupełnić brak beta-karotenu w naszej żywności polecamy przyjmować suplement diety "Karatelka" - najlepszy beta karoten z naturalnych źródeł.