Wybór spawarki nie jest banalną decyzją. Dziś na rynku jest tak wiele różnych ich rodzajów, że można się zgubić. Kupując spawarkę, trzeba wiedzieć o tym, do jakich prac ten typ się nadaje i co możemy zrobić z jej pomocą.


Najpopularniejsze są spawarki elektryczne. Jednym z najprostszych typów spawarek elektrycznych są spawarka transformatorowa lub transformator spawalniczy. Jest to urządzenie spawające elektrodami otulonymi lub elektrodą rutylową (MMA). Wadą tej spawarki jest duża waga. Z tego powodu najwięcej na rynku jest małych spawarek transformatorowych – niestety moc ich wystarcza zaledwie na obsługę elektrod do 2,5 mm. Stabilność ich pracy zależy od temperatury – wraz ze wzrostem temperatury praca staje się coraz bardziej uciążliwa. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują spawarki sporadycznie – do naprawy czegość w domu. O spawaniu żeliwa niestety nie ma mowy.

  Spawarka inwertorowa. Jest podobna do transformatorowej, spawa się w technologii MMA. Ona umożliwia spawanie elektrodami do4 mm. Dzięki układom hot start i anti-stic, elektroda nie „klei" się do spawanej powierzchni. Narzędzie to doskonale sprawdza się w pracach warsztatowych. Nadaje się zarówno do użytku prywatnego, jak i do prac profesjonalnych. Elektroniczne sterowanie prądem pozwala na spawanie najmniejszymi elektrodami. Z łatwością można także spawać elektrodami do żeliwa. Po zastosowaniu dodatkowego osprzętu, można wykorzystać ją do spawania aluminium (TIG). Jednak brak napięcia wysokiej częstotliwości uniemożliwia spawanie skomplikowanych połączeń aluminiowych.

Spawarka spawająca w technologii MIG (migomatem) – to profesjonalne narzędzie warsztatowe. Nadaje się dla tych którzy często spawają małe elementy. Świetnie nadaje się do spawania blach. Można spawać nią punktowo. Niestety, nie jest to narzędzie bardzo mobilne. Ze względu na zastosowanie osłony gazowej, niezbędną jej częścią jest butla z gazem obojętnym, a cała spawarka zazwyczaj waży powyżej 15 kg.

Spawarka spawająca w technologii TIG. Spawarkami wykorzystującymi tą technologię można pospawać praktycznie każdy rodzaj metalu. Jest niezastąpioną przy spawaniu aluminium. Zazwyczaj spawarki te umożliwiają także spawanie w technologii MMA. Podobnie jak w migomatach, także w technologii TIG konieczne jest wyposażenie w butlę z gazem. Oczywiście spawając w technologii MMA, butla nie jest wymagana. Jedną dużą wadą jest ich cena.

Podczas sprawania warto też pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Wszystkie tę typy spawarek i więcej oferuje sklep internetowy spawarek i sprzętu spawalniczego „Krół". Dostępne ceny, szeroki asortyment, jakościowy towar. Zapraszamy do współpracy odbiorców hurtowych, sklepy i drobnych klientów.