Klasyczne wnętrze słusznie uważane jest za oznakę szacunku i dobrego smaku. Korzenie tego stylu sięgają starożytności, więc jest on nieco konserwatywny. Uznawany jest również za ergonomiczny, ponieważ charakteryzuje się harmonijnymi proporcjami i symetrią. Często uważa się, że realizacja koncepcji wymaga dużych pomieszczeń z wysokimi sufitami, drogich antycznych mebli i luksusowych tkanin. Jest w tym trochę prawdy, ale tylko trochę. Klasycyzm nie dotyczy przedmiotów. Chodzi o linie i proporcje.

Podstawowe zasady klasycznego wnętrza

Klasyczny styl wnętrza to połączenie elegancji, powściągliwości i dostojeństwa. Jest prosty i jednocześnie majestatyczny. Czasami jest to trudne, zwłaszcza w mieszkaniu miejskim. Jeśli jednak zastosujesz się do podstawowych zasad stylu klasycznego, możliwe jest udekorowanie pokoju w klasycznym wnętrzu. Oto najważniejsze:

  • Symetria – wszystkie części pomieszczenia powinny być rozmieszczone symetrycznie względem punktu środkowego. Wnętrze w stylu klasycznym eliminuje asymetryczne obiekty i ich niewłaściwe rozmieszczenie.
  • Linie - dozwolone są tylko prawidłowe kontury geometryczne. Niedopuszczalne są linie asymetryczne i zakrzywione.
  • Proporcjonalność – idealne pomieszczenie w stylu klasycznym powinno mieć kwadratowy kształt.
  • Elementy architektoniczne - dopuszcza się stosowanie półkolumn, łuków, pilastrów, sztukaterii gipsowej z antycznymi ornamentami.
  • Zdobienia – klasyczne wzornictwo nie wiąże się z dużą ilością dekoracyjnych detali. Ważne jest, aby nie używać zbyt wielu przedmiotów. Lepiej niech to będzie jedno, ale wysokiej jakości.

W klasycznym wnętrzu nie trzeba kierować się koncepcją koloru. Możesz łączyć 3-4 naturalne odcienie z jednym aktywnym kolorem. Ta nowoczesna wersja klasyki będzie wyglądać znacznie ciekawiej niż ta tradycyjna.

Drewniane meble do klasycznego wnętrza

Wszystkie meble w klasycznym wnętrzu powinny należeć do jednego zespołu. W przeciwieństwie do nowoczesnych koncepcji, klasyka wyklucza podział na strefy za pomocą grup mebli.

Na środku salonu można postawić stoły klasyczne, a wzdłuż ściany – symetrycznie do siebie sofy tapicerowane, komody i unikatowe szafki nicne.

Zazwyczaj nie ma możliwości umieszczenia łóżka na środku pokoju w sypialni. Jednak położenie zagłówka przy ścianie jest również całkiem odpowiednie. Również wystrój sypialni doskonale dopełnią szafki nocne z bukui i szafy z buku. Pomogą udekorować wnętrze w czystych, naturalnych odcieniach.

W czasach starożytnych buk uosabiał odwagę i siłę. Był chroniony, czczony. Meble bukowe idealnie nadają się do klasycznego stylu wnętrza. Poszerzają przestrzeń, wypełniają pomieszczenie światłem i lekkością. Szafa ręcznie robiona, stoły z buku i kanapy barokko dodadzą wielkości i podkreślą całościowy styl wnętrza.

Kolejną zaletą mebli bukowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Są doskonale odrestaurowane nawet w przypadku uszkodzenia i utrzymują się przez dziesięciolecia. Zamów meble bukowe, a łatwo i szybko urządzisz wnętrze w klasycznym stylu.